A Rutgers Egyetem kutatói egerekkel folytatott kísérleteik eredményei alapján arra következtetnek, hogy a fogyás a különféle ráktípusok kialakulásának megelőzésében is segíthet. A szerzők feltételezése szerint a zsírszövetet alkotó sejtek gátolhatják a rákos sejtek természetes úton történő pusztulását.
Allan Coney és munkatársai egerek két csoportjánál vizsgálták a súlycsökkenés rákos bőrsejtekre gyakorolt hatásait: az állatok egy részénél zsírleszívással, sebészeti úton távolították el a felesleges zsírszövetet, majd UV-sugárzásnak tették ki őket. A sugárzás hatására az állatok leégtek, a bőrsejtek egy részében pedig rákos elváltozások indultak meg.
A kutatók azt tapasztalták, hogy a zsírszövet mennyiségének csökkenése növelte azoknak a tumorsejteknek a számát, amelyekben a kezelést követően sikeresen zajlott a károsodott sejtek kiiktatásáért felelős természetes sejthalál folyamata (a természetes vagy programozott sejthalál azokat a mechanizmusokat jelöli, amelyek a megfelelő gének bekapcsolásával szükség esetén aktiválhatóak, és az adott sejt pusztulásához vezetnek). A fogyás akkor is elősegítette a daganatsejtek halálát, ha az állatokkal különféle feladatokat végeztettek a zsírszövet mennyiségének visszaszorítása érdekében – olvasható a Nature hírportálján.
A szerzők a tanulmány eredményei alapján arra következtetnek, hogy a zsírszövetet felépítő sejtek által termelt, citokineknek nevezett fehérjék olyan jeleket küldenek a tumorsejteknek, aminek hatására az érintett sejtekben félbeszakad a természetes sejthalál folyamata (a citokinek többnyire a sejtek közötti üzenetek továbbításában vesznek részt). Coney és munkatársai ezen kívül feltételezik, hogy az inzulinhoz hasonló szerkezetű, IGF-1 (Insulin-like Growth Factor 1) elnevezésű növekedési hormon a citokinekhez hasonlóan szintén gátolhatja a sejthalál folyamatát. Egyelőre mindkét lehetőség csak elméleti feltevés, amelynek bizonyításához további állatkísérletek szükségesek.
„Ismert, hogy a súlyfelesleg többféle ráktípus esetében is növeli a betegség kialakulásának kockázatát, az azonban nem világos, hogy miért. A túlsúlyos emberek számának gyors ütemű növekedése miatt minden olyan eredmény fontosnak tekinthető, ami elősegíti az elhízás és a rákos megbetegedések kialakulása közötti összefüggések jobb megértését.” – mondta Simon Cook, a cambridge-i Babraham Intézet természetes sejthalállal foglalkozó kutatója.